Nullhinnaga toode on hetkel otsas.
Aroomid

Kuidas kirjeldada ja iseloomustada aroome

Eeterlikud õlid, parfüümid jm lõhnavad seetõttu, et sisaldavad kaalult kergeid lenduvaid molekule. Paraku on ka nende seas kergemaid ja raskemaid osiseid. Sel alusel ongi eeterlikud õlid jagatud kolme lenduvusklassi: tipmine-, keskmine- ja baaslenduvus. Tipmise lenduvusega õlide, nagu eukalüpti, sidruni ja basiiliku aroom levib kiiresti ning on hästi tuntav, võrreldes baaslenduvuse klassi ehk raskeid molekule oma koostises sisaldavate õlide nagu patshuli, jasmiini, sandli, mürri ja bensoe aroomiga. Kui hoida ühes käes piparmündiõli (kaneeli, nelgi, aedliivatee) ja teises bensoed, siis piparmündi lõhna on tunda praktiliselt kohe, viskoosse bensoe aroomi tundmiseks tuleb pudel nina alla panna. 
Olulist rolli lõhnade moodustumisel, nende intensiivsuse astmes, omavad muude tegurite kõrval kaks aatomit, väävel S ja lämmastik N. Kui üks neist esineb õli koostises, siis toimib ta aroomi tugevdajana ja intensiivistajana, vaatamata sellele, et väävli-lämmastiku aatomeid sisaldavate komponentide osakaal on tavaliselt väga väike. Näiteks greibiõli (Citrus paradisi) sisaldab ca 80-90% apelsinilõhnalist d-limoneeni. Paraku kuulub greibiõli koostisesse väävliaatomit sisaldavat molekul 1-p-menteen-8-tiool. Seda on seal imevähe, vaid 0,0000001%. Umbes sama palju, kui täismõõtu ujula veemassist moodustab 5 tilka vett. Kuid tänu tioolimolekulile lõhnab greibiõli endale iseloomulikult ja mitte nii nagu apelsiniõli. 
Õlisid, kus väävlit sisaldavate komponentide osakaal on tunduvalt suurem kui greibiõlis, ei ole õnneks palju. Mainida võib sibula-, küüslaugu-, aed-mädarõika-, musta sinepi (Brassica nigra) õli. Väävliaatomite rohkus sibulas ongi põhisüüdlaseks, miks sibula lõikumisel hakkavad pisarad voolama. Samas sisaldab ka roosiõli palju väävlikomponendiga molekule, kuid vaatamata aroomi intensiivsusele, on roosilõhn meeldiv. 
Nagu eespool oli märgitud, on teiseks domineerivaks aroomi intensiivistajaks lämmastiku aatom. Selliseid õlisid, kus lämmastikku sisaldavad koostisosised domineeriksid, ei ole. Iseloomulikuks näiteks seda tüüpi õlidest on ylang-ylang, jasmiin, roheline apelsin (sisaldavad väga vähe metüül antranilaati, C8H9NO2). Koriandrile iseloomuliku lõhna annavad pürool C4H5N ja pürasiin C4H4N2. Lämmastikuaatomit sisaldavad veel porgandiseeme (Daucus carota), kikkaputk (Angelica archangelica), salvei (Salvia sclarea), rosmariin (Rosmarinus officinalis), laialeheline lavendel (Lavandula latifolia) jt. 

Aroomide kirjeldamiseks ja iseloomustamiseks 
on põhimõtteliselt kaks moodust. 
Esiteks on aroome võimalik kirjeldada sõnadega, mis on otseselt seotud lõhnatekitajaga ning kirjeldab teda ennast (nt lille-, apelsinilõhn). 
Teiseks on võimalik iseloomustada aroome sõnadega, mis väljendavad üldtuntuid lõhnaomadusi, kuid mis pole otseselt seotud lõhnaallika endaga (nt magus, kirbe). 

On tõsiasi, et aroomide kirjeldamine ja iseloomustamine on subjektiivne. Iga inimese lõhnataju on isikupärane ning sellest lähtuvalt kirjeldab ta ka aroome erinevalt. On otsitud mitmeid erinevaid tehnilisi lahendusi selleks, et kõrvaldada subjektiivsus aroomide kirjeldamisel. Viimastel aastatel on olnud neutraalseteks abivahenditeks nn „elektroonilisd ninad“. Sellisest tehnikast on abi ka aroomide ja aroomitoodete kvaliteedi kontrollimisel.
Juba varases eas tekivad lastel assotsiatsioonid lõhnadega. Apelsini korduvalt süües assotsieerub apelsini lõhn apelsiniga, ehk tundes apelsini lõhna tekib lapsel isu apelsini järele. Nii täieneb ka tema lõhnasõnavara ning samuti toimub see kogu inimese elu vältel. Sõnu ja väljendeid, mida me seome teatud lõhnadega, on saadud läbi isiklike lõhnakogemuste. Võib olla üllatav, et on inimesi, kes sidruni õli nuusutades leiavad selle lõhna sarnanevat hoopis mõne muu, nt vanilli lõhnaga. Katsed on näidanud ka seda, et inimesed, kes pole aroomitööstusega seotud, kirjeldavad nt patshuli õli üldiselt sarnaselt, kuid detailides on sõnade valik aroomi kirjeldamisel ja iseloomustamisel inimeseti erinev. 
Lõhnamälu on võimalik arendada läbi treeningu ja praktika. Et omada nn “head nina”, on vaja tundlikku haistmismeelt ning oskust suuta keskenduda lõhnaaistingule, et eristada ja ära tunda väga sarnaseid aroome kasutades nende iseloomustamiseks võimalikult täpseid sõnu ja väljendeid. Sellise oskuse arendamiseks on vaja täielikku pühendumist ja püsivust. Järgnevalt on välja toodud mõned olulisemad terminid aroomide kirjeldamiseks parfümeerias. Ükski neist pole otseselt seotud lõhnadega, kuid kuna eesti (inglise) keelest puuduvad “tõelised” ainult aroome kirjeldavad sõnad, siis on selleks valitud sõnad, mida saab kasutada igasuguses kontekstis. 

Aroomide kirjeldamine, tüübid 

Maaline
Lõhnad, mis seostuvad maakoha, küla, maaelu (vastand linnale) ja värskusega, iseloomulikult nt galbani-vaiguputke vaigule – rohu, mulla ja männi lõhnad. 

Aldehüüdne 
Lõhnad, mis seostuvad kemikaalide klassi kuuluvate nn rasvaste aldehüüdidega: jõulised, kontsentreerituna rasvjad või vahajad, muutudes lahjendatuna meeldivaks; lähedased ka tsitruseliste, lille- ja metsalõhnadele. Ka kuulsat Chanel No. 5 võib iseloomustada kui aldehüüdse aroomiga parfüümi. 

Herbaalne 
Maitserohelisega seotud aroomid. 

Kamprilik 
Kamprilõhn või lõhnad, mis on seotud kampriõliga. 

Lillelõhnaline 
Tüüpilised lillelõhnad. Peamised parfümeerias kasutatavad lilled nagu roos, jasmiin, apelsini õied, tuberoos, piibeleht ja võhumõõk. 

Animaalne (loomale omane) 
Tüüpilised lõhnad, mis seostuvad loomade eritistega nagu muskuslõhnaline tsiibet (näärmeeritis) või nagu indooli roll jasmiini, sireli ja apelsini õites. Indool C8H7N ja teine püroolide hulka kuuluv molekul skatool C9H8N omavad erilist rolli lõhnade moodustumisel ja tugevdamisel. Mõlemad moodustuvad valkude lagunemisel ja tekitavad lagunevale loomakorjusele iseloomulikku lõhna. Mõlemat on leitud ka fekaalide koostises, kus nad samuti aitavad kaasa selle produkti iseloomuliku lõhna moodustumisele. Huvitaval kombel on neid leitud ka niisuguste hinnatud õlide koostises nagu jasmiin ja neroli. Kusjuures absoluut jasmiini koostises koguni kuni 3%. Siit nähtub, et väikestes kontsentratsioonides ning koosmõjus muude eeterliku õli osistega annavad muidu ebameeldivat lõhna tekitavad ained meeldiva aroomibuketi. On teada, et indooli kasutatakse mitme patenteeritud lõhnaõli retseptis 

Puidulõhnaline 
Parfümeerias kasutatavate nn väärtuslike puude aroomid nagu nt sandlipuu, seedri, hinokipuu, roosipuu ja kuskus. 

Mereline 
Mere ja ranna lõhnad. 

Medikamentne 
Aroomid, mis viitavad ravimitele, nagu nt igihali, suhkrukask, samuti midagi ylang-ylangi õli aroomist. 

Müntjas 
Aroomid, mis meenutavad rohemünti või piparmünti. 

Mullalõhnaline
Aroomid, mis meenutavad niiske mulla lõhna aias või äsja maha sadanud vihma lõhna. 

Muskus 
Muskuse aroomi meeldivam osa, mida esindab muskuselõhnaline nõre tsiibet (eritavad kärpkaslaste pärakunäärmed). Samuti on leitud sünteetilise muskuse aroomis toone põldmarjast. 

Osoonilõhnaline 
Vahetu värskuse aroom, mida tunneme, peale äikest või kui keegi tuleb tuppa pärast jalutuskäiku talvises looduses. 

Palsamlik 
Vanilli-laadsed aroomid. Bensoe on tüüpiline esindaja. 

Puuviljane 
Siia kuuluvad kõikide söödavate puuviljade aroomid. 

Rohelised lehed 
Aroomid, mis lenduvad purustatud rohelistest lehtedest. 

Seenelõhnaline
Aroomid, mis meenutavad seeni. Lavendliõlis on midagi seenelõhna meenutavat, kui nuusutada tähelepanelikult lavendliõliga immutatud pabeririba. 

Samblane 
Aroomid, mis vabanevad sambla töötlemisest (kollane lõhnasamblik Evernia prunastri). Selles segunevad nii magusa, niiske mulla ja vihma, seene kuid ka kergelt veinilikud aroomid. 

Tsitruseline
Tsitrusviljade, mahlade ja eeterlike õlide aroomid. Puuviljaliste üks aroomialamklasse. 
Tsitruseliste aroom on veidi mahedam, kui peaks olema, arvestades nende keemilist koostist. Mitte, et tsitruseliste õli komponendid ei lendu hästi (sisaldavad peamiselt kerget monoterpeeni d-limoneen), vaid inimese haistmismeele jaoks on d-limoneen mõõdukalt lõhnav molekul. Samuti sisaldavad tsitruseliste õlid suhteliselt palju raskeid tetraterpeene (ca 6%), mille lõhna me ei taju. 

Vürtsine 
Kulinaarsete vürtside aroomid. Selleri, nelgi, kaneeli, nelkpipra ja muskaatpähkli aroomid on siin tüüpilised. 

Viimati on lisandunud parfümeeria aroomide valikusse ka shokolaadi ja iirise aroomid. Teadaolevalt on “Värskelt küpsetatud leiva” lõhna kasutatud siiani vaid klientide meelitamiseks suurkaupluste saia ja leivatoodete müügikohtadesse. Kuid juba mõned aastad on parfümeerias sünteetilisi toiduaroome kasutatud ka täiesti teises kontekstis, mis tekitab ahvatleva psühholoogilise efekti. Nimelt kasutatakse “Röstitud kohvi” aroomi meeste tualetitarvetes. 

Aroomide iseloomustamine lõhnaomaduste baasil 

Kerge (light)
Lavendli, tsitrusõlide jm aroomid. 

Raske
Tuberoosi, jasmiini ja troopiliste lillede nagu plumeria ja valge ingveri aroomid. 

Magus
Vanilli, kaneeli ja sünteetilise muskuse aroomid (Musk-smelling chemicals). 

Kuiv
Sammalde (garden moss), solicitors officespotting shelds ja “puuderlikud” aroomid. 

Soe või kirbe
Mõningate kulinaarsete vürtside aroomid nagu nt nelgi, ingveri jm. 

Külm/ Jahe
Mentooli, vesimeloni laadsed ja ka merelised aroomid.

tagasi

Syitä ostaa yleisiä lääkkeitä online-apteekissa

Kaikki haluavat tehdä ostoksia joutumatta ulos sohvan sohvalta. Joten tekniikka on tuonut hienon tavan tehdä ostoksia ilman astumista ulos, online-apteekki. Voit käyttää verkkolääketuetteja saadaksesi tilauksesi kotiovellesi. Mitä syitä voit odottaa ostavan geneerisiä lääkkeitä online-apteekissa? Seuraavassa on joitain syitä mennä läpi.

Tässä kiireisessä maailmassa me tarvitsemme kaikkea mukavuusamme mukaan. Ja tekniikka on tehnyt sen mahdolliseksi. Voimme saada kaiken, mitä haluamme vain palaamalla kotiin. Olipa kyseessä muutamia tärkeitä laskutuksia, pankkitoimintaa, neuvottelupuheluita tai ostoksia, kaikki voidaan tehdä vain käynnistämällä kannettava tietokoneesi.

Uusi verkkokaupan trendi on laskussa, ja apteekit ovat päättäneet kokeilla käsiään tässä uudessa trendissä. On olemassa monia online-apteekkeja, jotka käsittelevät lääkkeitä. Suurin osa niistä käsittelee geneerisiä, määrättyjä ja ylipainotteisia (OTC) lääkkeitä. Ostosvaatteissa ja elektroniikassa on omat edut, samoja etuja, joita voit ostaa geneeristen lääkkeiden verkossa.

Viagra tupakoitsijan | Viagra tiedot | Cialis teokset | Tadalafiili kesto